Wieniec z bombek tutorial

Święta tuż tuż i pora przygotować dom na to ważne wydarzenie. Zobaczcie jak zrobić diy wieniec z bombek. Tutorial trzech wieńców, każdy jest wyjątkowy i prosty do wykonania.

Nie jestem zwolenniczką dekorowania przestrzeni w listopadzie ani na początku grudnia. Od zawsze panuje w moim domu tradycja ubierania choinki i przystrajania całego domu możliwie jak najpóźniej. Właśnie dlatego jest to takie fantastyczne, ponieważ czekam na to przez cały rok. Mam wrażenie, że gonitwa świata za konsumpcją odarła Boże Narodzenie z tej radości oczekiwania. Najśmieszniejsze jest to, że tak bardzo narzekamy na walentynki, które uważane są za najbardziej przesadzone święto, a jednak dekoracje Bożonarodzeniowe pokazują się często nawet zanim zdążymy zapalić znicze na grobach zmarłych. Dobrze, dość tego marudzenia, bo czeka nas sporo pracy. Przygotowałam dla Was tutorial jak stworzyć wieniec z bombek.

Wieńce chodzą za mną od kilku lat, ale dotychczas nie zdecydowałam się na własną kompozycję. Zmieniło się to w tym roku, ponieważ postanowiłam obdarować takimi pięknościami bliskie mi osoby. Włożyłam w pracę mnóstwo serducha, a zachwyt na ich twarzach dał mi ogromną satysfakcję. Opłacało się poświęcić kilka nieprzespanych nocy 🙂

Do dyspozycji macie dwa sposoby – na kole lub na drucie. Wieńce na kole przedstawię Wam w dwóch wariantach kolorystycznych. Spodziewajcie się duuuuuuużej ilości zdjęć 🙂

Do wykonania wieńca z bombek na kole będą potrzebne następujące rzeczy:

 • Pistolet na klej na gorąco (cena około 18-19 zł za mały 10W, Księgarnia Fan Kultury)
 • Wkłady klejowe (około 8 zł za 6 pałeczek, Księgarnia Fan Kultury)
 • Gazetę (jakikolwiek tygodnik)
 • Koło ze styropianu (cena około 3,50 zł za sztukę Fan Kultury)
 • Farbę w kolorze uzależnionym od koloru bombek (około 14 zł, najlepiej sklep z farbami)
 • Bombki w dowolnej konfiguracji kolorystycznej (wykorzystałam około 2 tuby dużych bombek srebrnych, 2 tuby złotych, 2 tuby czerwonych pakowanych po 10 sztuk, 3 paczki bombek fioletowych, 3 złotych i 3 czerwonych pakowanych po 15 sztuk – wszystkie z Tesco + malutkie złote bombki i srebrne bombki bodajże po 20 szt. w opakowaniu z Pepco po jakieś 6 zł za opakowanie)
 • Rękawiczki jednorazowe (Biedronka)
 • Wstążka cienka do zawieszania (około 3 zł za sztukę Księgarnia Fan Kultury)
 • Wstążka gruba na kokardę (około 5 zł za rolkę w Tesco)

Zaczynamy od rozłożenia gazet na podłodze, najlepiej w garażu, piwnicy, na dworze – generalnie w miejscu dobrze wentylowanym, ponieważ będzie śmierdzieć. Na gazetach umieszczamy koło ze styropianu i psikamy farbą. Czekamy aż wyschnie i ponawiamy zabieg z drugiej strony. Polecam robić to farbą ze sklepu z farbami, ponieważ każda inna zakupiona w sklepie typu Pepco się nie sprawdza i spływa. Taki zabieg polecam zrobić, by przez bombki nie prześwitywał biały styropian.

Następnie wysypcie sobie bombki na podłogę albo do miski i rozplanujcie boki wieńca oraz środek, bo to od takiej bazy będziemy wychodzić. Przewiążcie cienką wstążkę, która służyć będzie za zawieszkę do wieńca. Nagrzejcie pistolet na klej i przyklejajcie bombki kolejno i możliwie jak najciaśniej, by nie było widać oponki. Uważajcie na palce. Jeśli kapniecie na rękę klejem na gorąco, nie zmywajcie ani nie zrywajcie go od razu. Po zaschnięciu schodzi bardzo łatwo. Nie przejmujcie się też wąsami z kleju. Łatwo je zebrać i wyrzucić.

Przyklejcie najpierw jedną połowę i najlepiej zostawcie do wyschnięcia przez kilka godzin, by swobodnie odwrócić wieniec na drugą stronę i go dokończyć. Wykonywanie wieńca z drugiej strony, gdy z pierwszej są już bombki nie jest takie łatwe. Należy dociskać i przytrzymywać bombki tak, by nie zgnieść tych, które są pod spodem.

Ostatecznie z szerokiej wstążki formujemy kokardę i przyklejamy ją klejem na gorąco. Voila, nasze wieńce są gotowe.

Kolejny wieniec jest wykonany inną metodą, mianowicie na drucie. Potrzebne materiały:

 • Bombki (paczka bombek złotych i czerwonych z Pepco)
 • Wstążka szeroka
 • Wstążka wąska
 • Drucik srebrny lub złoty, ewentualnie druciany wieszak

Przygotowanie tego wieńca jest dużo szybsze niż zabawa w wieniec na kole. Wysypujemy sobie bombki, następnie rozplanowujemy średnicę naszego wieńca, ale musimy pamiętać, że wszystko zależy od tego, jakiej grubości mamy drucik. Im cieńszy tym większe prawdopodobieństwo, że będziecie musieli złożyć drucik kilkakrotnie, by nie wyginał się pod ciężarem.

Kolejnym krokiem jest nawlekanie na drut bombek w dowolnej konfiguracji. Ostatecznie skręcamy końce naszego wieńca razem tak by tworzyły koło i przyczepiamy kokardę oraz wstążkę, dzięki której nasz wieniec będzie mógł wisieć w oknie, na ścianie czy na drzwiach.

I jak podobają Wam się wieńce? Robiliście swoje? 🙂

Zdjęcia: własne