Trzy wschodnio-języczne piosenki, które uwielbiam

Najczęściej słucham muzyki anglojęzycznej lub polskiej, ale zdarza się, że zaczepiam także inne melodie. Bliskie są mi zwłaszcza nieco słowiańsko brzmiące języki jak choćby ukraiński. Poznajcie trzy wschodnio-języczne piosenki, które uwielbiam.

Mieszkam blisko granicy z Ukrainą. Ba, ludzie pochodzący z Lubelszczyzny, w innych częściach naszego kraju są prześmiewczo nazywani Ukraińcami. Cóż, mi tam nie przeszkadzają nasi wschodni sąsiedzi, nawet jeśli czasem blokują kolejkę w Biedronce 😛 W swojej pracy także niejednokrotnie natykam się na Ukraińców i często ubolewam nad faktem, że nie znam tego języka, bo często nie wiem, co do mnie mówią. W planach mam dokształcenie się w tej kwestii, a do tego najlepsza będzie choćby muzyka. Ukraiński jest podobny do Rosyjskiego, więc idąc tym tropem dziś trochę wschodnio-języcznych utworów.

Piosenki, które dziś Wam przedstawię, mogę zapętlać na okrągło. Pierwsza z nich to utwór dość wiekowy. Ałła Pugaczowa, diva, przepiękny głos, ach można się rozpływać. Milion alych roz to utwór przepiękny, romantyczny i smutny, o miłości pełnej poświęcenia, a jednak nieodwzajemnionej. Posłuchajcie…

Są jeszcze dwie piosenki, które niezmiernie mnie wzruszają. Zespół Okean Elzy poznałam przy okazji mojej wielkiej fascynacji zespołem LemON. Zespół z Ukrainy to jeden z idoli naszych wykonawców, zatem musiałam zapoznać się z ich twórczością i przepadłam.

Obijmy w wokalu Swiatosława Wakarczuka mnie osobiście rozbraja i nie umiem się nie wzruszyć. O wojnie, o tęsknocie, o pustce. Smutne, rozdzierające, a w dodatku klimat teledysku jest taki prosty, bez przekombinowania. Dla mnie cudo <3

No i na koniec jeszcze jedna piosenka w wykonaniu Wakarczuka. Kiedy ją usłyszałam, po prostu płakałam i nie potrafiłam wykrztusić z siebie ani słowa. Są tacy wokaliści i takie utwory, że słowami ciężko jest wyjaśnić to, co dzieje się wtedy w duszy. Taka jak ty to kolejny wspaniały utwór, który chciałabym usłyszeć na żywo. Bardzo.

Czy są tu jacyś fani wschodnio-języcznych utworów? Jestem bardzo ciekawa Waszych typów! Zaskoczcie mnie 🙂

Zdjęcie: Tookapic by pexels.com