Stranger Things sezon 1 (2016)

Dzieci są ciekawe świata i choć dorośli studzą ich zapał w trosce o bezpieczeństwo one na przekór chcą poznawać, sprawdzać, doświadczać. Co by było gdyby potwory naprawdę istniały? Zobaczcie Stranger Things!

Grupa małych chłopców lubi spędzać razem czas grając w planszówki i tworząc historie o potworach. Czują się wspaniale w swoim towarzystwie i razem mogą stawić czoła nie tylko podłym rówieśnikom. Pewnego dnia w nieznanych okolicznościach jeden z chłopców znika. Zarządzone poszukiwania nie przynoszą efektu. Matka odchodzi od zmysłów. Potwory wychodzą z ukrycia i tylko młodzi przyjaciele są w stanie ocalić Will’a.

Stranger Things to znakomity serial wymagający pracy umysłu na wysokich obrotach. Pojawia się tam wiele nieoczywistych kwestii. Paranormalne sytuacje mają miejsce równolegle do tych przyziemnych. Potwory mogą porywać dzieci, przenosić je do alternatywnej rzeczywistości, w której pozornie wszystko jest takie samo, ale pokryte mrokiem, mgłą, zimnem. Mały Will ucieka przed potworem, ukrywa się przed nim, dając również sygnały do rzeczywistego świata. Okazuje się, że w realnym świecie pojawia się mała dziewczynka, Eleven. Jedenastka ucieka z laboratorium, gdzie była poddawana różnym niebezpiecznym eksperymentom mającym na celu otwieranie drogi do równoległego świata. Jak się okazuje, granica potrafi być bardzo cienka i czasem można przekroczyć ją zupełnie nieumyślnie.

Serial Stranger Things jest jednym z lepszych jakie oglądałam w ostatnim czasie, nie tylko ze względu na nietuzinkowa fabułę. Kreowanie dwóch równoległych światów, gdzie jeden jest zwyczajny, a drugi pełen niebezpieczeństw jest niesamowite. Uwypuklenie wszystkich różnic, tego jak ciężkie są powroty do rzeczywistości to jest po prostu geniusz.

Przyznać trzeba, że poza niesamowitą i bardzo spójną fabułą, brawa należą się przede wszystkim dla aktorów, bez których ten serial byłby niepełny. Obsadzenie w jednej z głównych ról Winony Ryder to mistrzostwo. Jak ona wspaniale zagrała matkę odchodzącą od zmysłów po utracie dziecka! Była mega autentyczna, jestem pełna podziwu. Poza Winoną chapeau bas za role dziecięce. Nie mogę wyrazić radości nad tym, jak bardzo imponują mi ostatnio dziecięcy aktorzy. Grają tak prawdziwie, że gdyby nie całość produkcji oparta na fantastyce, można by pomyśleć, że faktycznie z szafy zaraz wyskoczy z potwór.

Na szczególną uwagę zasługuje młodziutka Millie Bobby Brown w roli Eleven. Jej emocje były wypisane na twarzy. Potrafiła być przestraszona, zamyślona, odważna, dzika i zrozpaczona. Z tej dziewczynki może wyrosnąć prawdziwy diament, jeśli tylko ktoś o nią zadba. Chłopcy również spisali się na medal. Zwłaszcza Finn Wolfhard w roli Mike’a. On najbardziej angażował się w poszukiwania kolegi, a także w ochronę Eleven. Brawa dla Gaten’a Matarazzo i Caleb’a McLaughlin’a za pokazanie zazdrości o nowego członka grupy przyjaciół, ale także za ukazanie wierności nawet w najtrudniejszych chwilach.

Nad serialem Stranger Things i nad jego klimatem można rozwodzić się godzinami. Nawet, kiedy jesteśmy w realnym świecie, wszystko co otacza widza jest owiane aurą tajemniczości. Dreszcz przechodzi po plecach, gdy widzi się laboratorium, w którym przetrzymywano Eleven i aż łzy cisną się do oczu na to, co oni jej zrobili.

Serial wciągający i przerażający zarazem. Godny uwagi no i cóż, jeśli lubicie taki klimat, z pewnością sięgniecie po drugi sezon, który już wkrótce.

Zdjęcie:

Zapisz