Pięćdziesiąt twarzy Greya – Fifty shades of Grey (2015)

Przed obejrzeniem filmu miałam ogromne opory. Pięćdziesiąt twarzy Greya to nie moje klimaty i niestety film to potwierdził, chociaż i tak był lepszy niż książka.

Seria książek autorstwa E.L. James wywołała ogólną dyskusję o potrzebach seksualnych społeczeństwa. Szczególną uwagę zwrócono na kobiety, bo to w końcu do nich skierowana jest historia relacji Anastasii i Christiana. Zarówno książki jak i filmy można podpiąć pod kilka kategorii. Mogę się mylić, lecz wydaje mi się, że sięgną po to głównie młode dziewczyny, które jeszcze w związku nie były, takie które długotrwale pozostają samotne lub są nieszczęśliwe w swoich związkach. Podejrzewam jednak, że historia ta zamiast zmotywować te kobiety do zrobienia czegoś ze sobą, wpędzi je w jeszcze większe kompleksy. Wy też tak sądzicie?

Christiana, młodego miliardera i Anastasię studentkę literatury połączyła dość specyficzna więź oparta na zaspokajaniu potrzeb nie tylko łóżkowych, ale również potrzeby dominacji. Pomimo faktu, że powieść i film mają wzbudzać kontrowersje i namiętności poruszając przy tym problematykę relacji opartej na BDSM, wzbudzają raczej politowanie. Wydawać by się mogło, szczególnie tym osobom, które przed seansem miały w rękach powieść, że plusem jest niemal całkowita wierność w odtworzeniu książki na ekranie. Niestety kompletnie zmarnowano szansę na wyeliminowanie wszelkich błędów, które w książce były nie do przyjęcia. Twórcy nie postarali się o urealnienie tej historii, a dobór obsady aktorskiej jeszcze bardziej zniweczył plany na dobrą produkcję.

Anastasii (Dakota Johnson) zdarzają się momenty, gdzie stara się być autentyczna. Podczas pierwszego spotkania z Christianem jest tak nieporadna i faktycznie onieśmielona jego stylem bycia, że aż śmieszna. Przez większą część filmu wygląda tak, jakby za moment miała się rozpłakać. Najlepiej wychodzą jej sceny, w których nie musi mieć bliższego kontaktu fizycznego z Christianem (Jamie Dornan) i podobne wrażenie można mieć odnośnie tytułowego bohatera. Christian jest zupełnym rozczarowaniem. Nie można mu odmówić urody Adonisa, ale poza tym jego mimika i gestykulacja są tak sztywne jakby bał się wczucia w rolę.

Aktorzy wyraźnie albo za sobą nie przepadają, albo ich przekonania do tego stopnia kłócą się z fabułą, że hamuje ich to przed naturalnością. Ich wzajemną relację czy to w scenach zwykłych czy łóżkowych można określić jednym słowem – sztuczne. Między aktorami nie iskrzy, a to powinna być kwintesencja filmu. Pięćdziesiąt twarzy Greya to nie powinno być pięćdziesiąt nudnych scen tylko pięćdziesiąt powodów, by po seansie spędzić upojne chwile z druga połówką, a nie zaszyć się z depresją w kokonie z koca.

Próbując uchwycić się najmniejszych plusów w ich grze aktorskiej, w pierwszej połowie filmu osobiście nie mogłam przestać się śmiać. Charakter uczucia między zakochaną delikatną Anastasią, a pragnącym specyficznej władzy i seksu sado-maso Christianem, jest na tyle oderwana od rzeczywistości, że nawet naiwna nastolatka nie powinna w to wierzyć. Ok., dziewczyny lubią mieć u swojego boku silnego i stanowczego mężczyznę, ale niekoniecznie takiego, który będzie im rozkazywać czy je zwyczajnie bić. Szkoda, że druga połowa filmu żenowała i nudziła zamiast wzbudzać erotyczne fantazje, albo chociaż wyjaśniać o co chodzi w BDSM. Skoro tego typu akty seksualne mają być przyjemne, to twórcom raczej udało się osiągnąć zupełnie przeciwny efekt. Ana i Christian nie podołali zadaniu, nie podniecają publiczności.

Jeśli ktoś wcześniej zakończy seans to raczej ze względu na beznadziejny efekt, a nie dlatego, że chce tu, teraz, zaraz. Trzeba jednak przyznać, że Ana w całkiem dobry sposób zwodziła Christiana i niekoniecznie poddawała się jego rozkazom. Christian natomiast starał się jej zaimponować swoją zawartością portfela, zamiast zabierać ją na kolację czy do kina. To by ją chyba bardziej przekonało do szybszego podjęcia decyzji niż nowy laptop czy samochód.

Najgorsza scena w produkcji Pięćdziesiąt twarzy Greya?

Wszystkie były złe. Z niektórych można by na siłę wydobyć coś, co było do przyjęcia. Ot, choćby scena w kuchni, gdy Ana gotuje. Chyba najbardziej naturalna scena w całym filmie. Jeszcze wyznanie Christiana, podczas gdy Anastasia spała w swoim pokoju było całkiem niezłe, chociaż podobne motywy pojawiały się w innych produkcjach. Jedynym i największym plusem filmu jest ścieżka dźwiękowa. Wysmakowana, idealnie pasująca do historii. Możecie posłuchać chociażby niezastąpionej Annie Lennox, The Weekend, czy genialnego remixu piosenki Beyonce. Ładnie urządzone mieszkania i widok za oknem w salonie Christiana był urzekający. Więcej plusów nie ma.

Gdyby Dakota i Jamie postarali się trochę bardziej, film mógłby być nawet romantyczny z elementami ostrzejszego seksu, a tymczasem jest nijaki, blady i po prostu nudny. Zdarzały się sceny, w których Jamie Dornan faktycznie miał przebłysk umiejętności aktorskich – zwłaszcza, gdy w grę wchodziło „uczuciowe przełamywanie się” głównego bohatera. Inni aktorzy pojawiali się i znikali z ekranu bardzo szybko. Przyjaciółka Any miała być piękna a jest równie przeciętna. O innych nie można powiedzieć zupełnie nic. Szkoda, wielka szkoda, że zmarnowano ten film, bo mógł być o niebo lepszy od książki. Czy w kolejnych częściach aktorzy wezmą się w garść i zagrają tak, że przyciągną tłumy tym razem zadowolonych widzów? Przekonamy się 🙂

Myślicie, że film Pięćdziesiąt twarzy Greya sprawił, że kobiety zaczęły być bardziej odważne w swoich łóżkowych pragnieniach?

Zdjęcie: Spider’s Web

  • Isiaaa N

    Rozbawiłam się słowami o tym jak każda scena jest zła.
    Mimo to zgadzam się, aktorzy powinni być lepiej dopierani do filmu. Tutaj coś nie poszło. Na szczęście wszystkie części Grey’a zostały już zekranizowane.
    Pozdrawiam
    https://zapiskiisi.blogspot.com/

  • Może nie powinnam się wypowiadać, bo ani książki, ani filmu nie skonsumowałam, ale mam dokładnie te same odczucia i recenzje takie, jak ta tylko mnie w nich utwierdzają. Przedstawiona historia trąca naiwnością, która momentami wzbudza politowanie, a momentami podszyte śmiechem zażenowanie. BDSM i ogólnie seks, cała relacja bohaterów w Greju to albo fantazje nieusatysfakcjonowanej kobiety, albo właśnie nastolatki, która nigdy nie była w związku. I według mnie to są główni odbiorcy (odbiorczynie) czy tam fani (fanki) tej serii. Może się okazać, że wiele tracę, nie decydując się na bliższe zapoznanie, ale szczerze nie wydaje mi się, żeby cokolwiek mnie ominęło.