Mindhunter sezon 1 (2017)

Mindhunter to nowy serial platformy Netflix, który swoją tematyką i sposobem wykonania stanowi prawdziwą gratkę. Jesienne wieczory z agentami FBI nie będą nudne.

Mindhunter czy też jak kto woli Łowca umysłów to serial, którego akcja osadzona jest w latach 70-tych, chociaż pojawiają się też nawiązania do lat wcześniejszych. Serial opowiada o początkach nowego odłamu w kryminologii – profilerach. Serial w dużej mierze bazuje na dialogach, ale nie takich zwykłych, bo są to głównie rozmowy z… mordercami, gwałcicielami, największymi zwyrodnialcami w historii. Fincher pokazuje, że akcja nie musi gonić akcji, by trzymać w napięciu przez wszystkie odcinki.

Dwóch agentów FBI prowadzi szkołę objazdową, a ich dodatkową pracą staje się behawiorystka. Holden i Bill przeprowadzają rozmowy z więźniami. Tematem wywiadów są popełnione przez nich zbrodnie, to co działo się na długo przed popełnieniem przestępstwa, o relacje z rodziną (głównie z rodzicami), o relacje z ofiarami, uczucia i pragnienia towarzyszące zbrodniom. Agenci FBI wraz ze swoją współpracowniczką opracowują pytania, które mają wspomóc badania i usystematyzowanie zdobytej wiedzy. Okazuje się jednak, że niekiedy improwizacja i prowokacja wywołują w rozmówcach większe emocje i wyzwalają chęć do mówienia. Ich badania pozwolą zrozumieć, co kierowało przestępcami w czasie popełniania zbrodni.

Łowca umysłów szokuje przede wszystkim tym, jak zoraną psychikę mają przestępcy. To wręcz niewiarygodne, z jaką precyzją wykonali swoje zbrodnie i jak potrafią o nich opowiadać bez emocji, bez skruchy. Sami czują się ofiarami, a swoje zbrodnie traktują trochę jak naturalne następstwo tego, co wydarzyło się w przeszłości. Oni nie są świadomi tego, że ludzie mają emocje.

Świetna kreacja głównych bohaterów, zwłaszcza Holdena, który wzorowany jest na postaci wybitnego profilera John’a E. Douglasa. Holden Ford jest młody, łaknie poszerzania wiedzy, zapisuje się na studia psychologiczne, by zdobyć nowe umiejętności, które mógłby wykorzystać w swojej codziennej pracy w FBI. Praca u boku Bill’a to dla Holdena wyzwanie, ponieważ Bill jest bardziej doświadczonym agentem. Wydawałoby się, że nieco ostudzi młodzieńczy zapał Holdena, ale ten jeszcze bardziej podsyca żar tlący się w umyśle agenta Forda. Holden dużo lepiej niż Bill odnajduje się w rozmowach z przestępcami. Bill jest uporządkowany, woli trzymać się schematu i ustalonych pytań natomiast Holden częściej improwizuje, słucha swojej intuicji i dzięki temu skłania przestępców do bardziej szczerych zwierzeń. Jest zdolny, ale nie zarozumiały, przez co wzbudza sympatię. Bill Tench jest bardziej zrównoważony, statyczny. Ma żonę i dziecko, a jego praca odbija się na rodzinie, co niestety widać, ponieważ momentami bardzo przeżywa prowadzone śledztwa. Holden mimo swojego zakochania w pięknej Debbie, nie zdążył jeszcze odczuć pełnej odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Mindhunter to serial traktujący o takich „gwiazdach” zbrodni jak chociażby Edmund Kemper, Jerry Brudos, Monte Rissell, Richard Speck, Darrel Devier. Chociaż przegadany, jest naprawdę przerażający. John E. Douglas, słynny profiler zapoczątkował archetyp, na którym wzorują się twórcy filmowych i serialowych kryminologów. Jego książka pojawiła się w Polsce i wręcz nie mogę się doczekać, kiedy ją dostanę, bo po tym co widziałam w Mindhunter, po prostu muszę ją mieć. Pierwszy sezon Mindhunter pokazuje, że niewiele potrzeba, by wypaczyć czyjąś psychikę i stworzyć potwora. Nie mogę doczekać się kontynuacji, a drugi sezon jest już pewny.

Oglądaliście? Jakie wywarł na Was wrażenie?

Zdjęcie: Correio Braziliense