Bezrobocie – co musisz wiedzieć?

Bezrobocie – każdy chciałby go uniknąć. Dotyka ono wielu osób nie tylko w naszym kraju, ale też za granicą. Co musisz wiedzieć przed pójściem do Urzędu Pracy? Prosto i bez owijania w bawełnę.

Z racji swojego wieku, oraz miejsca zamieszkania na wschodzie Polski gdzie bezrobocie jest naprawdę bardzo duże, byłam zarejestrowana w Urzędzie Pracy kilka razy. Kiedy szłam tam po raz pierwszy, byłam naprawdę zestresowana. Nie był to może najszczęśliwszy, ale na pewno jeden z większych kroków w dorosłym życiu.

Kto może być bezrobotnym?

Osoba w wieku powyżej 18 lat, która nie uczy się w trybie dziennym i nie jest nigdzie zatrudniona. Osoby uczące się w szkołach dla dorosłych i w systemie niestacjonarnym (w weekendy), pozostające bez pracy mogą zarejestrować się w Urzędzie. Osobą bezrobotną nie może być kobieta powyżej 60 lat i mężczyzna powyżej 65 lat, ponieważ przekraczają wiek emerytalny i inne osoby, które posiadają rentę lub emeryturę.

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy?

Koniecznie miej ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Ponadto, żeby zarejestrować się w PUP musisz przedstawić urzędnikowi dokumenty potwierdzające twoje wykształcenie, czyli świadectwo ukończenia szkoły. Udokumentowane uczestnictwo we wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach również jest mile widziane. Jeśli wcześniej podejmowałaś zatrudnienie, miej przy sobie świadectwo pracy.

Osoby posiadające na własność ziemię, muszą ten fakt zgłosić podczas rejestracji i przedstawić stosowne dokumenty. Niestety tutaj więcej Wam nie powiem, bo ja do takich nie należę i nie chciałabym wprowadzać nikogo w błąd 🙂

Jak wygląda proces rejestracji?

W Urzędach Pracy zazwyczaj znajdują się maszyny wydające numerek, który „uprawnia” do wejścia do pokoju, w którym odbywa się rejestracja. Wystarczy podać numer pesel. Pamiętajcie, że na początku każdego miesiąca kolejka jest dłuższa ze względu na to, że jeśli ktoś traci pracę, zazwyczaj dzieje się to z końcem miesiąca i z automatu idzie do PUP.

Kiedy wchodzisz do gabinetu, pokazujesz urzędnikowi swój dowód osobisty oraz dokumenty, które wymieniłam wcześniej. W trakcie gdy urzędnik wprowadza dane do systemu, bezrobotny wypełnia dokumenty dotyczące nieposiadania użytków rolnych oraz dotyczących ubezpieczenia. Po złożeniu stosownych oświadczeń, dostajesz decyzję o objęciu ubezpieczeniem oraz różne dokumenty traktujące o prawach i obowiązkach osoby bezrobotnej. Urzędnik wskazuje również datę tzw. podpisania listy, czyli zgłoszenia się do opiekuna osoby bezrobotnej w celu ustalenia profilu osoby bezrobotnej i poszukiwania miejsc pracy. Zazwyczaj jest to około miesiąc od rejestracji.

Czy bycie bezrobotnym jest złe?

Nie, nie jest złe przede wszystkim dlatego, że posiadasz ubezpieczenie i w razie jakiegokolwiek wypadku czy choroby, nie musisz płacić za wizytę u lekarza. Bycie zarejestrowanym nie odbiera ci prawa do samodzielnego poszukiwania pracy. Możesz rozsyłać CV, listy motywacyjne gdzie tylko ci się podoba. Jeśli zostaniesz zatrudniona, musisz jedynie zgłosić się do recepcji w Urzędzie z podpisaną umową. Tym samym tracisz status osoby bezrobotnej. Bycie osobą bezrobotną, zarejestrowaną w PUP uprawnia cię również do szybszego znalezienia stażu, ponieważ staże udzielane są głównie przez PUP ze względu na finanse.

Zdarzyło ci się rejestrować w Urzędzie Pracy? Jak wspominasz to wydarzenie?

Zdjęcie: rawpixel.com by pexels.com